Segmanlar

Segmanlar

Segmanlar, başta motorlar olmak üzere, hareketli olan ve yağlama ile soğutma amacıyla çeşitli sistemlerin kullanıldığı makinelerde, bu sıvıların en verimli biçimli tutulmasını sağlamak amacıyla kullanılırlar. Günümüzde makine türlerine, kullanılan iklim ve hava şartlarına ve kullanılan yakıt türlerine çok farklı segman türüne ihtiyaç duyulmaktadır. Segmanların ana görevi sürtünmeyi en aza indirerek sıvıların bulunduğu yerde tutulması sağlarken, aynı zamanda özellikle yağlar için, yağlama görevlerini hareketin olduğu bölümlere taşınmasını da sağlamaktadır.

Segmanlar ve Kullanılma Alanları

Sadece motorlarda değil, sanayinin farklı alanlarında, farklı amaçlarla kullanılan büyük baskı, abkant, presleme ve diğer makineler ve CNC cihazlar da, yuva segmanı, mil segmanı ve ay segmanı sıkça kullanılmaktadır. Kullanıldıkları yer ve şekillerine göre adlandırılan bu segmanlar, görevleri için özel olarak üretilmekte ve farklı malzemelerden imal edilip, gerekirse kaplanmaktadır.

Segmanlar genel olarak farklı alaşımlarda çelik ve kauçuktan imal edilmekle birlikte, segmanların kaplandıkları malzemelerde görev yapacağı yer ve çalışma ömrü açısından çok önemlidir. Günümüzde genel amaçlı olarak üretilen segmanlarda kaplama malzemesi olarak;

  • Mobilden,
  • Fosfat,
  • Krom
  • Krom seramik kaplamalar tercih edilmektedir.

Segman Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekilen Durumlar

Segman seçerken mutlaka daha önce kullanılan yerdeki segmanın boyut, şekil ve özellikleri dikkate alınmalıdır. Hatalı segman seçimi, makineye henüz montaj sırasında bile ciddi zarar verebilmektedir. Yerine oturmayan bir segman yağlama ve soğutma işlevlerinin yerine tam getirilememesine de yol açabilmektedir. Bundan dolayı segman seçerken çok dikkatli olunmalı, mutlaka sökülen segman üzerinde yazan bilgiler ve cihazın kullanma ve bakım kılavuzlarına bakılmalıdır.

Segman seçerken dikkat edilmesi gereken durumlardan biri, özellikle 500 derecenin üzerinde çalışacak segmanların, makine üzerinde takılacak parçalarla benzer kimyasal özelliklere sahip olmasıdır. Kimyasal bileşenleri yakın olan malzemeler ısı değişimlerinde benzer genleşme ve büzüşme eğrilerine sahip olduklarından dolayı makine ısınırken veya ısındıktan sonra parçaların birbirlerine hasar verme ihtimalleri düşmektedir.

Bu noktada makinelerinize yeni segmanlar alırken üreticilerin tavsiye ettiği parametrelerin dışına çıkmamak, makinelerin ömrünü uzatmak ve büyük tamir ve bakım masraflarından kaçınmak adına önem taşımaktadır. Tereddütte düştüğünüz durumlarda uzun yıllar hareket aktarma ve sızdırmazlık organları konularında tecrübe kazanmış olan müşteri temsilcilerimiz yardımcı olacaklardır.

Rulser Rulman olarak müşterilerimizle sadece ülkemizde değil, dünyada kalitesiyle tanınan FAG, SKF, ORS, NSK ve daha birçok markanın farklı fiyat segmentlerinde yer alan ürünlerini buluşturuyoruz.

Segman Fiyatları

Segman fiyatları, Güncel fiyat listesi,  kataloğu ve segman seçimi 0533 629 73 35 numaralı telefondan bizlere ulaşın. Ayrıca toplu alımlarınızda ve özel siparişlerinizde indirimli fiyat avantajından faydalanmak için iletişime geçebilirsiniz.

Neden bizi tercih etmelisiniz ?

Rulser Rulman ailesi olarak farklı özelliklerde segman çeşitlerini kullanıma sunmaktayız. Yüksek kaliteye sahip ürünler uzun kullanım ömrüne sahiptir. Geniş kullanım alanında tercih edilen segman modelleri kullanım amacına ve alanına uygun olarak kurulmaktadır. Kaplin modelinin kurulumu, tamiri, bakım ve onarımı ekibimiz tarafından gerçekleştirilir.

Firmamız sektörde 10 yıllık deneyimi ile fark yaratmaya, 1000 lerce iş yaptığı kişi ve kurum ile %100 memnuniyet ilkesi ile çalışmaya devam ediyor. Siz değerli müşterilerimize en iyi hizmeti, en uygun fiyata sunmaya çalışıyoruz.
Segmanlar hakkında detaylı bilgi almak ve sipariş vermek için bizlere 0533 629 73 35 numaralı hattımızı arayarak veya info@rulserrulman.com eposta adresimize mail atarak ulaşabilirsiniz.